Golf Results

Bargara's daily A Grade Winner & A Grade Gross Runner Up Peter Johnson. Image: Contributed

GOLF RESULTS

BARGARA MEN

Thurs: 28th July, 2022 Comp: Stroke

Winners: Div 1: Keith Kroger 68nett

Div 2: Ross McNeilly 70nett

Div 3: Keith Ballin 70nett

Div 4: Geoff Campbell 69nett

Rundown: Todd Chapman 69nett, Brian Drinkwater 71nett, Fred Houlahan 72nett,

Rod Kruger 72nett, David Caflisch 72nett, Dave Wilkinson 72nett, Scott Inslay

72nett, Gary Hack 73nett, Bob Wilson (YarrawongaMulwal GC) 73nett, Brian

Scanlon 73nett, Ken Whan 74nett, John Whatley (Thurgoona GC) 74nett, Ray Brown

74nett, Stephen Jameson 74nett, Dave Ryan 74nett, Larry Lipscombe 74nett, Dave

Taylor 75nett, Wayne Adcock 75nett, Ian Murden 75nett, Warner Banks 75nett,

Graham Ezzy 75nett, Bob Nicholls 75nett, Stewart Flanagan 75nett, Frank Wilson

(Charlestown GC) 76nett, John Antrobus 76nett, Craig Fritz 76nett, Daniel Watson

76nett, Neil Tiernan 76nett, Stan Miller 76nett, Brendan Baker 77nett, Don

McKewen 77nett, David Williamson 77nett, Donald Gordon 77nett, Michael Brett

77nett, Mark Rixon 77nett, Ash Butcher 77nett, Tim Marrinan (Bundaberg GC)

77nett, Gary Bland 77nett, Joshua Phillips 77nett, Scott Beyer 77nett

Approach 8 th : Peter Marschall .17, Ray Brown .32, Stephen Jameson .55, Don

McKewen .72

Approach 13 th : Bill Lawless .54, Nike Weir 1.23, Kevin Klowss 2.80, Todd Chapman

3.23

Pro’s Pin 5 th : Tim Marrinan (Bundaberg GC) 2.72, Colin Gall 3.11, Scott Beyer 3.30,

Dave Wilkinson 3.60, Larry Lipscombe 3.82

Pro’s Pin 14 th : Mitchell McGlashan 2.08, Nike Weir 2.09, Ken Kirk 3.32, Chris

Baldwin 4.08, Ray Brown 4.95

BARGARA MEN

Sat: 30th July, 2022 Comp: Stroke 3rd Round Men’s Championships

Winners

A Grade: Richard Berry 73nett c/b

B1 Grade: Kevin Klowss 71nett c/b

B2 Grade: Mike Donovan 78nett

C Grade: Dennis Gaylard 73nett c/b

Rundown: Anthony Dunphy 71nett, Steve Merritt 73nett, Stephen Shield 73nett,

Marcus Lister 73nett, Howard Clegg 73nett, Bryce McDougall 74nett, Greg Cahill

74nett, Stephen List 74nett, Brett Wyatt 74nett, Nathan Johnson 74nett, Dennis

Bowman 74nett, Ken Kirk 75nett, Paul Wheatley 75nett, Mitchell Mc Glashan

75nett, Geoff Campbell 75nett, Malcolm Turner 75nett, Ben Ulcoq 75nett, Josh

Thomson 76nett, Peter Johnson 76nett, Keith Horne 76nett, Brandon Harvey 76nett,

Dave Taylor 76nett, Ross McNeilly 76nett, Chris Benn 76nett, Des Fraser 77nett,

Chris McNamara 77nett, Ash Butcher 77nett, Mitchell Curd 77nett, Daryl Banks

77nett, Alan Forster 77nett, Damien Botha 77nett, Dave Ryan 78nett, Michael Brett

78nett, Larry Lipscombe 78nett, Michael Randall 78nett, Brian Scanlon 79nett,

Malcolm McCarthy 79nett, Frank Millar 79nett, Andrew Scherer 79nett, Tat

Whaleboat 79nett, Craig Sheather 79nett, Paul Nosworthy 79nett, Mark Stables

79nett, Bill Taylor 79nett, Mark Rixon 79nett, Specs Bainbridge 79nett, Damien

Faithfull 79nett, Phillip Harrison 79nett c/b

Pinshot 5 th : John Daley 2.90, Conan Moras 3.63, Jeremy Gorrie 4.28, Mike Paul 4.57

Approach 10 th : Ray Sharp 1.60, Stephen Larsen 1.65, Ken whan 1.72, Garth Pain 2.29

Pro’s Pin 3 rd : Bryce McDougall 2.44, Bruce Tree 3.87, Michael Brett 4.45, Richard

Berry 4.65, Stephen Shield 7.80

Pro’s Pin 14 th : Ash Butcher 3.03, Geoff Ebert 4.56, Matt Doolan 5.80, Paul Wheatley

5.98, Jules Keller 6.45

TUESDAY VETERAN MEN & LADIES

Tues: 26th July, 2022 Comp: 4BBB Stroke Championships 2 nd Round

Ladies: Julie Brown & Barb Brabon 64nett

Rundown: Barbara Charters & Robyn Edgar 67nett, Wendy Sturwohld & Leanne

Spruce 69nett, Margaret King & Gayle Ryan 69nett, Nola Chappell & Geraldine

Collins 70nett, Fran Taylor & Jay Wilkinson 71nett, Brenda Lipscombe & Elaine

Kerr 72nett, Jan Lenthall & Kathy Nelson 72nett, Fiona Weeks & Babs Beh 72nett,

Penny Kent & Carolyn Mason 73nett, Kaye Nicholls & Shirley Flanagan 73nett,

Allison Jackson & Sallie Wake 73nett, Janet McLaughlan & Rosemarie Picot 73nett,

Barbara Studholme & Di Collins 74nett, Sandra Cheeseman & Christine Johnson

74nett

Approach 3 rd : Carolyn Mason, Rosemarie Picot

Approach 13 th : Robyn Edgar

Pro’s Approach 5 th : Jennifer Tooth 1.40, Sallie Wake 2.91, Kathy Nelson 4.43,

Leanne Spruce 4.76, Wendy Sturwohld 4.87

Pro’s Approach 14 th : Janet McLaughlan .35, Julie Brown .77, Carolyn Mason 2.20

Men: Graham Proctor & John Daley 63nett

Rundown: Dave Taylor & Stephen Larsen 66nett, Graeme Mogridge & Frank Millar

66nett, Peter Murray & Gary Le Bherz 67nett, Grant Hutchings & Leo De George

(Bundaberg) 67nett, Rainer Kayra & Mike Donnelly 67nett, Larry Lipscombe &

Chris Wake 67nett, Dennis Gaylard & Howard Clegg 67nett, Malcolm Turner &

Dennis Somers 68nett, Dave Honeybul & Keith Atkins 68nett, Fred Houlahan &

David Williamson 69nett, John Trude & Dave Ryan 69nett, David McKenzie & Bill

Mason 69nett, Ray Brown & Des Fraser 69nett, Michael Anderson & Dave Newbert

69nett, Ross Sturwohld & Brian Drinkwater 69nett, Jim Mc Laughlan & Rory

Jackson 69nett, Graham Hillocks & Mark Haster 69nett, Warren Jennings & John

Antrobus 70nett, Bruce Rogers & Stephen List 70nett, John Sajko & Hanspeter

Kaempf 70nett, Neville Frame & Ron Toovey 70nett, Bob Nicholls & Stewart

Flanagan 70nett, Brian Scanlon & Michael Dwyer 70nett, Alan Chappell & Ian

Bloom 70nett, Jeff Phillips & John Wilson 71nett, Brett Morris & Paul O’Neill

71nett, Paul Nosworthy & Geoff Loveday 71nett, David King & Des Ryan 71nett,

Mike Donovan & John Harper 71nett, Dennis Bowman & Donald English 71nett

Pin Shot 3 rd : Graham Hillocks

Approach 13 th : Ray Brown, Pat Cuskelly

Pro’s Pin 5 th : Warren Jennings 7.75, Ross Sturwohld 10.26, Stephen Larsen 12.75

Pro’s Pin 14 th : Grant Hutchings 1.24, Steve Dummett 2.22, Dan Moynihan 3.45, Stan

Miller 3.60, Stephen Larsen 3.84, Greg Cahill 5.91, Frank Millar 6.20

WEDNESDAY SPORTERS

Wed: 27 th July, 2022

12 Hole Winner: Greg Jensen 44

12 Hole Runner Up: Robin Lerch 46

1 st Six Winner: Noel Ash 22

1 st Six Runner Up: Greg McLeod 22 1/2

2 nd Six Winner: Craig Clarke 22 1/2

2 nd Six Runner Up: Phil Ainsworth 23

Gross: Craig Clarke 53

Birdies: Robert Edgar 1

Putts: Greg McLeod16

Eagles:

Approach Shot 13th: Phil Curd 3.40, Mark Kirchner, Greg Jensen, Noel Ash

Pinshot 5 th :

BARGARA WOMEN

Thurs: 28th July, 2022 Comp: Stroke Monthly Medal Sponsored by Inn Style

Mensland

Winners

Div 1: Nett: Robyn Edgar 74c/b Gross: Jill Marrinan 84

Div 2: Nett: Jennifer Tooth 73 Gross: Janet Beer 100

Rundown: Jay Wilkinson 74nett, Janet Beer 74nett, Bernadette Fitzgerald 75nett,

Jessica Williams 75nett, Wendy Sturwohld 76nett, Jill Marrinan 76nett, Christine

Banks 76nett, Barb Brabon 76nett, Kaye Nicholls 76nett, Babs Beh 77nett, Meg

Wharley 78nett, Barbara Studholme 78nett

Approach 3 rd : Div 1: Jill Marrinan .78, Julie Brown 1.54

Div 2: Joy Faithfull .77, Robyn Edgar .98, Gayle Ryan 1.30, Fiona Weeks 1.41, Di

Collins 1.66, Janet Beer 1.82, Chris Redshaw 2.88

Pro’s Approach 5 th : Div 1: Jill Marrinan 4.42

Div 2: Chris Redshaw .47, Robyn Edgar .65, Jay Wilkinson .91, Jo Oxer 1.46, Jill

Serra 1.46

Pro’s Approach No 14 th : Div 1: Julie Brown .64, Jill Marrinan .65

Div 2: Nola Chappell .33, Roslyn Ingliss (Thurgoona GC) .43

Putts: Jill Marrinan 27c/b

BARGARA WOMEN

Sat: 30th July, 2022 Comp: Stroke 3rd Round Championships

Winner: Div 1: Robyn Edgar 73nett

Div 2: Del Hartfiel 72nett

Rundown: Fran Taylor 76nett, Bernadette Fitzgerald 76nett, Bec Ulcoq 76nett, Jenice

Caflisch 77nett, Joan Milton 77nett, Kathy Nelson 77nett, Wendy McNamara 77nett,

Alison Curd 79nett, Julie Burton 79nett, Jordan Ulcoq 81nett c/b

Approach 3 rd : Div 1: Julie Burton .46, Alison Curd 2.01, Kathy Nelson 2.27, Michelle

Marsden 4.20

Div 2: Jenice Caflisch .83, Robyn Edgar .88, Bernadette Fitzgerald 2.81, Gayle Ryan

3.64

Pro’s Approach 5 th : Div 1: Kathy Nelson .43, Joan Milton 1.69

Div 2: Jenice Caflisch .17, Jan Thomas 1.05, Robyn Edgar 1.91

Pro’s Pin 14 th : Julie Burton 2.46, Marnie-Lee Griffin 12.40

BARGARA WOMEN

Date: Sunday 31st July, 2022 Comp: 4 th Round Stroke Championships

Winner: Jan Thomas 74nett c/b

Rundown: Marnie-Lee Griffin 74nett, Kathy Nelson 76nett, Kaye Nicholls 77nett,

Shelley Reed 77nett, Rose Lay 77nett, Margaret King 78nett

Approach 3 rd : Div 1: Kathy Nelson 3.84, Julie Burton 4.06

Div 2: Marnie-Lee Griffin .78, Margaret King 1.90

Pro’s Approach 5 th :

Div 1: Kathy Nelson .44, Michelle Marsden .52

Div 2: Robyn Edgar 6.69

Pro’s Approach 14 th :

Div 1: Jordan Ulcoq 1.86

Div 2: Jan Thomas 3.78

GROSS WINNERS & RUNNER UP

A GRADE: Jordan Ulcoq 348 Runner Up: Kathy Nelson 356

B GRADE: Jan Thomas 388 Runner Up: Fran Taylor 395

C GRADE: Marnie-Lee Griffin 436

NETT WINNERS & RUNNER UP:

A GRADE: Michelle Marsden 311 Runner Up: Shelley Reed 313

B GRADE: Robyn Edgar 300 Runner Up: Bec Ulcoq 309

C GRADE: Babs Beh 325

BARGARA MEN

Date: Sunday 31st July, 2022 Comp: 4th Round Stroke Championships

Winner

A Grade: Ben Ulcoq 71nett c/b

B Grade: Neil Paige 71nett

C Grade: Tat Whaleboat 71nett

Rundown: Brandon Harvey 71nett, Joshua Phillips 71nett, Brett Wyatt 72nett, Ian

Bloom 72nett, Richard Berry 73nett, Henri Clegg 73nett, John Trude 73nett, Bob

Nicholls 74nett, Peter Johnson 74nett, Keith Horne 74nett, Stephen List 74nett,

Wayne Adcock 75nett, Mitchell Curd 75nett, Geoff Ebert 75nett, Andrew Scherer

75nett, Steve Dummett 75nett, Ian Lincoln 76nett, Chris Benn 76nett, Chris

Robertson 76nett, Kevin Klowss 76nett, Alan Forster 76nett, Mitchell Bauer 77nett,

Todd Chapman 77nett c/b

Pin Shot 5 th : Damien Brett .48, Neale Curd 1.44, Alan Forster 3.60

Club Approach 10 th : Richard Berry 2.19, Todd chapman 2.88, Scott Beyer 3.01

Pro’s Pin 3 rd : Mitchell McGlashan 1.90, Chris Benn 2.64, Warren Jennings 3.57,

Damien Brett 5.17

Pro’s Pin 14 th : Mark Stables 3.17, Kevin Klowss 9.15, Damien Brett 11.00, Frank

Millar 11.76

GROSS WINNERS & RUNNER UP:

A GRADE: Richard Berry 302 Runner Up: Peter Johnson 306

B GRADE: Brett Wyatt 333 Runner Up: Stephen List 343

C GRADE: Dave Taylor 395, Geoff Campbell 397

NETT WINNERS & RUNNER UP:

A GRADE: Mitchell Curd 289 Runner Up: Brandon Harvey 290

B GRADE: Bob Nicholls 293 Runner Up: Tat Whaleboat 294

C GRADE: Geoff Ebert 306 Runner Up: Ken Kirk 308

CHICKEN RUN

FRIDAY 29/07/2022

LADY WINNERS

Fran Taylor 19pts, Louise Harper 17pts, F Scanlon 17pts, Rae Le Bherz 17pts, Fran

Anderson 17pts, Leesa Dawson 15pts, Marianne Cremin 15pts c/b

MEN WINNERS

Braden Wadwell 26pts, Lawrie Cremin 23pts, Brian Drinkwater 22pts, Rob Green

22pts, Ash Hopp 22pts, Brian Lodge 22pts, Rod Kleinschmidt 22pts, Kel Drady

21pts, Stephen Larsen 21pts, Michael Anderson 21pts, Lloyd Glass 20pts, Don

McKewen 20pts, Robin Lerch 19pts, Peter Anderson 19pts

BUNDABERG MEN

Trophies on Saturday July 30 were generously sponsored by Pulse Electrical, Scott Bretag.

Stroke competition, including round 3 of the Men’s Club Championships 2022.

A grade Darren Lewis 68 nett runner-up Geoff Loveday 69. B Grade Nathan Straume 67 c/b from runner-up Greg Chandler 67.

Credits: B Cameron 68; R Ezzy, S Pinney 69; J McEwan 70; Z Bainbridge, K Burton, T Juillerat, J Menyweather, T Hall, G Mann, W Pole, Ken Barritt, L O’Shanesy 71; B Oates (V), B Ives, M Hodgkinson, G Tesch, D Davis, R Wooldridge, C Rowe, D Turner, D Cartwright, M Parsons, P Turton 72; K Ackerman, P Easton, B Wooldridge, R Cooke, E Richardson, T Futcher, K Pankhurst, I Keune, R Burton, C Lutz, R Chapman 73.

Approach 3rd Z Bainbridge 2.50, 13th D Challen 0.75. Gardeners Golden Circle nearest the pin 4th T Hall 1.75.

Pro’s pinshots: 2nd C Herrmann 1.86, J Wooldridge, S Roberts, P Hamilton, R Fraser, M Mudge, J Perry 6.80. 4th T Hall 1.75, S Enever, C Baldwin, D Challen, G Loveday, J McEwan, S Hancock. 8th C Baldwin 1.27, G Mann, D Fleming, Z Bainbridge, CJ Mutatiri, J Berry, J Rach 9.80. 14th J Wooldridge 1.28, D Lewis, G Lituri, CJ Mutatiri, K Pankhurst, J Perry, G Mann 5.16. 17th K Herrmann 4.80, N Weston, I Keune, Alan Rayner 9.20.

Men’s Foursomes Championships 2022, sponsored each year by Hughes Northside Butchery, Paul and Trish MacSween, 27 holes.

Foursomes Champions 2022 Brock and Jack Wooldridge 117 gross, congratulations; best gross on the day Craig Swift and Neil Weston 114; Nett winners Dale Robertson Steve Jarick 105½. Nett runners-up Scott Grogan Chris Tanzer 105¾. Run-down, D Obst K Ackerman 108; B Dangerfield M Window, P Turton K Willmett 109; G Loveday K Herrmann 110; D Lester P Batt 111.

The final round of the Men’s Club Championships will be played Saturday August 6, the daily comp. monthly medal, sponsored by Wade Abbott, Betta Home Living.

Seeded draw for the finals of each grade; A grade Kurt Burton, Brock Wooldridge 225; Thomas Hall, Jack Wooldridge 229.

B grade Neil Weston, Mark Lowe 251; David Cartwright 252, Andrew Wooldridge 258. C grade Col Gibbons 269; Greg Chandler 272; Graham Tesch 278; Anthony Puglisi 280. D grade Richard Wagner 292, Rex Morgan 293; Chris Tanzer 296; Jim Redshaw 302.

Players included in the draw be sure to check your times.

BUNDABERG SPORTERS

Men –

Thursday stableford winner John Perry 37 points, runner-up Russell Maudsley 35 c/back.

Credits; N Weston, G Hard, P Cocking, C Swift, C Lutz 35; M Loader, I Hazel, W Peake, C Lamond 34; S Grogan, J Redshaw, S Enever 33; B Hill, D Black, I Keune, D Cartwright, A Gray, M Haster 32; C Baldwin, E Richardson 31; R Macinnes, K Brown, C Gibbons, P Easton, C Tanzer, K Thompson 30; G Hay, K Barritt 29.

Approach 3rd P Cocking 3.78 and 12th M Goodwin 2.73. Pinshots: 2nd C Lamond 7.55, M Haster 9.37. 4th N Weston 1.96, N Shaw, W Ives 7.46. 8th G Hard 0.81, W Peake, C Baldwin 5.22. 14th M Loader 1.29, L Fox, C Lamond 3.55.

Ladies –

Winner Lyn Bagley 32 points. Credits: P Talbot 30; J Mitchell (V) 28 B Gatt 27.

Thursday August 11 Sporters and Thursday Ladies, stableford.

BUNDABERG VETERANS

Tuesday July 26 was the final round of the Men’s and Ladies 4 BBB Championships 2022.

Daily winners – Men Ken Willmett and Patrick Turton 65 nett and Ladies Beryl Gatt and Carmel Elphinstone 67.

Men’s credits: S Richards M Mudge 65; W Olsen G Loveday 66; R Brandon D Harper, D Shaw (V) P Hughes, R Maudsley B Dansey 67; G McCracken L Killer 69; M Window B Dangerfield, B Aulburn (V) A Mitchell 70 (V).

Ladies credits: M Newman P Talbot 71; D Hartfiel J Davis, L Finsen H Davies, B Dummer A Chalmers, G Aulburn (V) J Mitchell (V) 72.

Men Pinshots and Approaches: 4th M Window 2.77, P Cocking 4.54. 14th K Heenan (V), R Brandon. Approach 17th K Thompson, P Anderson (V), B Dangerfield, W Olsen, P Hughes, R Richards, P Barry, K Willmett, A Gray, R Macinnes, G Loveday, L Killer 2.42.

Ladies approaches; 4th A Chalmers 0.81, G Aulburn (V), F Anderson (V), D Hartfiel, C Elphinstone, C McKay (V) 2.65. 8th C Hogan (V) 0.74, M Newman 1.12. 17th M Newman 2.84, J Sharp 3.58.

After 2 rounds Men’s and Ladies 4 BBB Championships 2022 – Mens Champions Patrick Turton and Ken Willmett 131 and Ladies Champions Beryl Gatt and Carmel Elphinstone 140.

Raffle winners: K Thompson, W Olsen, L Finsen, G McCracken, K Willmett, I Keune, P Turton.

Competitions: Tuesday August 9 stableford for trophies sponsored generously by 1770 Veterans, rolling start (not shotgun as previously programmed). Be sure to include your names on the electronic time sheet.

Bungara Shield Bundaberg v Bargara, round 2 @ Bargara Tuesday August 23, names to raffle sellers please.

Veterans Spring Carnival competition, information on the notice board in the clubhouse.

BUNDABERG WOMEN

Saturday July 30 was the 2nd round of the Ladies Club Championships, the daily competition was generously sponsored by Scott Bretag, Pulse Electrical, much appreciated.

Division 1 winner Deon Fleming 67 nett runner-up Kath Scotney 74. Division 2 Marion Mobbs 72 nett runner-up Linda Finsen 76.

Credits: S Clayton 75; M Newman, C Herrmann 76; L Phillips 77; L Loveday, C Wright 79; R Lay, S Hancock, M Hemsley 80.

Approach 14th div. 1 J Gibbs 0.14, div. 2 J Davis 2.90 and the 17th approach K Scotney 1.72, K Rosengreen 2.46.

On Sunday July 31 Ladies Foursomes Championships 2022, 27 holes, sponsored generously each year by Ross Gray Motor City, very much appreciated by all players.

Ladies Foursomes Champions 2022 Linda Phillips and Rebecca Johnston 133, congratulations. 27 hole Nett Leslie Irvine and Kim Groves 113. 27 hole gross runner-up Sally Hancock and Sandra Dawson 137;

Seeded draw final round of the Championships, Saturday August 6, in conjunction Monthly Medals, Putting, sponsored by Betta Home Living, Wade Abbott. Draw, A grade Deon Fleming 173, Sally Hancock 178, Judy Gibbs 179, Marian Hemsley 185. B grade Kath Scotney 186, Chris Herrmann 201, Margaret Magnusson 218. C grade Beth Dummer, Cheryl Wright 221, Jenny Sharp, Kay Tischler 227. Please check tee times.

THE WAVES SOCIAL GOLF

Results of our 2Ball Aggregate Stroke event played at Bargara on Sunday 31/7/22 are as follows:

Overall Winners: Geoff Tallon & Ian Lincoln 141 nett.

Runners Up: Gary Hack & Dave Bunyoung 148 nett.

Pin Shots Golden Circle No 3: G Hack; No 5: R McNeilly 15.40m; No 14: Neville Nobody.

Approach Shots No 8: G Martin 4.24m, G Hack 7.87m, I Lincoln 8.92m; No 13: G Tallon 3.20m, K Ballin 10.14m.

Next week will be our Monthly Medal Stroke event and the final round of our Club Championshìps to be played at Bargara on Sunday 7/8/22. Tee off time 6:15AM.

Field out: I Lincoln Field in: W Brown.

ISIS GOLF CLUB

COMPETITIONS COMING UP:

Saturday, August 6th, Monthly Medals, 12 noon

RESULTS

Tuesday, July 26th , Vets’ Single Stableford

Men’s Division 1

Winner Shane Burgess 37 points

Runner Up Peter Steel 35 points C/B

Third Daryl Peters 35 points C/B

Fourth Peter Hrelja 35 points

Men’s Division 2

Winner Ivan Keen 36 points

Runner Up Harry Zawacki 35 points

Third Barry Steinke 33 points

Fourth Ray Burrowes 31 points

Ladies’ Division

Winner Kerry Schnack 36 points

Runner Up Sue Finch 34 points C/B

Third Ilma Kidd 34 points

Fourth Lorna Risol 32 points C/B

Approaches

1&10 Men’s Div.1 Craig Reynolds in the hole

Men’s Div.2 Ray Burrowes 1.2m

Ladies’ Div. Kerry Schnack 1.63m

4&13 Men’s Div.1 Shane Burgess in the hole

Men’s Div.2 Ray Burrowes 0.685m

Ladies’ Div. Merryn Henke 0.49m

Chook Run

1. Shane Burgess 29 nett

2. Patrick Kennedy 32 nett

3. Chris Fitzsimons 34 nett

Thursday, July 28th

, Ladies’ Single Stableford

Winner Pat Sheppard 39 points C/B

Runner Up Rose Cochrane 39 points

Third Cynthia Draper 33 points

Approaches

1&10 Cynthia Draper 0.650m

4&13 Chris Simpson 0.80m

Saturday, July 30th, Stephen Bennett Sponsored Single Stableford

Men’s A Division

Winner Kel Brodbeck 37 points C/B

Runner Up Kieth Rule 37 points

Third Nigel Radin 35 points C/B

Men’s B Division

Winner Ivan Keen 36 points C/B

Runner Up Norm Plath 36 points

Third Mark Williams 31 points C/B

Ladies’ Division

Winner Merryn Henke 38 points

Runner Up Chris Simpson 32 points

Third Cynthia Draper 31 points

Pinshots & Approaches

1&10 Men’s A Pinshot Terry Smith (!) 1.14m

Men’s B Approach Ivan Keen 3.280m

Ladies’ Approach Cynthia Draper 3.72m

4&13 Men’s A Pinshot Patrick Kennedy 4.69m

Men’s B Approach Chris Fitzsimons o.370m

Ladies’ Approach Chris Simpson 0.82m