Golf Results

1. Michelle Marsden & Peter Johnson - Bargara mixed foursomes champions with a score of 114 for 27 holes. Images: Contributed

GOLF RESULTS

THE WAVES SOCIAL GOLF

Results of 2 Ball Ambrose (draw for partners) played at Bargara GC 26 June 2022.

Winners – Gary Martin & Glenn Findlay 67 1/4

Runners Up – Michael Brett & Tony Parkinson 68 1/4.

Golden Circle 3 – George Sillars.

Pin Shot 5 – Dave Bunyoung 11.33, Billy Kelley 11.92, Michael Brett 16.22.

Approach Shot 8 – Gary Martin 1.20, Dave Bunyoung 1.48, Glenn Findlay 2.80.

Approach Shot 13 – Glenn Findlay 2.20, Billy Kelley 2.45, George Sillars 5.33.

Pin Shot 14 – Billy Kelley 1.95, Dave Bunyoung 4.20.

Next weeks competition – Monthly Medal Stroke in conjunction 3rd round Championships.

Field roster (out) Ian Lincoln (in) Ellis Blackburn.

BUNDABERG MEN

Saturday June 25 our stableford was generously sponsored by Kevin Carr, Woodgate Realty, much appreciated Kevin. A grade winner Ken Turner 40 points runner-up Keith Ackerman 39. B grade won by Ben Cameron 41 runner-up Terry Tempest 38.

Credits: D Obst, J Perry 38; J Menyweather, P Cocking, J Hansen, Kev Barritt 37; G Mann 36; R Cooke, G Wilmott, T Futcher, M Pearen, C Tanzer, K Christensen 35; S Enever, P Turton, D Turner, J Muller, G Jenkin 34; A Pashley, N Weston, D Gordon, R Morgan, R Burton 33; G Ridge, P Easton, D Lewis, W Tapper, A Gray, L O’Keeffe, G Hunt 32; K Herrmann, D Lester, Alan Rayner, T Mooney, S Buxton, B Kunst, G Holloway 31.

Approach 6th K Moore 3.77 – 18th I Hazel 4.80 – Gardeners Golden Circle nearest the pin D Lester 2.36.

Pro’s Pinshots: 2nd Z Bainbridge 1.20, C Lamond, T Hall, G Rieck, J Berry, K Ackerman, G Ridge, C Herrmann 9.36. 4th D Lester 2.36, K Christensen, G Wilmott, D Challen, T Mooney, L Irvine, R Dittmann, J Menyweather 7.96. 8th D Harper 1.66, G Rieck, T Futcher, G Wilmott, D Obst, M Hemsley, K Herrmann, T Tempest 6.74. 14th S Enever 1.90, Z Bainbridge, W Tapper, K Brown, G Mann, R Burton, G Rieck, G Tesch 9.20. 17th P Fagg 3.38, J Menyweather, S Casson, D Obst 14.49.

ROSS GRAY MOTOR CITY – CITY OF BUNDABERG OPEN 2022 Sunday June 26

Open Champion Scott Warren, Gin Gin, 69 gross runner-up Jeremy Zahl, Gayndah 71. Congratulations.

Gross – A grade Craig Swift 73, B grade Shaun Enever 77 and C Grade Reece Jensen 91. Nett – A grade Damien Shield 79, B grade Geoff Loveday 70, C Grade Kevin Pankhurst 71.

Gross runner-up -A grade Jack Wooldridge 74, B grade Gordon Hard 81, C grade Roy Howard 94. Nett runner-up – A grade Brandon Harvey, Bargara, 74 c/back, B grade Jack George, Gayndah 72, C Grade Gary Holloway 73.

Long drives – A grade Scott Warren, GG; B grade David Blundell; C grade Jamie Bull. Approach, A grade 13th Jeremy Zahl, Gayndah; B grade 7th Ian Harvey, Bgara; C grade not won.

Pinshots: 2nd Darren Clarke, Gladstone, 1.90. 4th Ivan Keune 3.30; 8th Darren Clarke, Gladstone 2.80; 14th Mick Coulsen, Gayndah, 6.25

Competitions: Saturday July 2, stroke, Monthly Medals 3 Grades, sponsored each month by Betta Home Living, Wade Abbott. Sunday July 3 GWB Medley Ambrose at Biggenden, have you nominated, Open stableford Medley.

BUNDABERG SPORTERS

Thursday June 23 stableford

MEN:

Merv Johnson 38 c/back from runner-up Kurt Burton 38.

Credits: B Ives 37; J Redshaw 36; R Dittman, G Hay 34; T Mooney, D Shaw, M Janke, B Hills 33; M Goodwin, R Burton, P Cocking 32; S Vennell 30; D Cartwright, K Ireland 29; G Tesch, G Loveday, R Wagner 28; D Harper 27.

Approach 3rd G Hay 8.50. Pinshots, 2nd M Janke 1.70, G Rose 2.58. 4th K Burton 3.15, B Hills 5.23. 8th R Burton 3.13, I Hazel 10.90. 14th K Burton 4.05, T Mooney 4.07.

THURSDAY LADIES:

Di Rowley 32 points. Credits, D Crowley 31; B Gatt 29; H Davies 28.

Thursday July 7 Men, stroke and Ladies stableford.

BUNDABERG VETERANS

Tuesday June 22 stroke, round 1 Men and Ladies Gross and Nett Championships, daily trophies by Delmay Searle.

Men:

Winner Bill Pole 71 c/back. Credits, R Macinnes, W Olsen, R Maudsley 71; D Harper, I Webb 72; G MacDonald, P Easton, R Richards, R Wagner 73; B Davis, P Hosking 74; G Loveday 75 c/back.

Pinshot 4th P Turton 3.16, J Wilmott 3.82 and 14th P Turton 1.79, B Pole 6.83. Approach 17th, K Christensen 0.30, D Harper, G Loveday, K Stoddart, B Hills, G McCracken, J Wilmott, L Killer, K Spencer 5.44.

Ladies: Del Hartfiel 68 nett. Credits, H Davis 69; D Rowley 72; B Gatt, S Brandon, A Chalmers 73.

Approach 4th D Crowley 0.42, J Sharp, L Loveday, C Harrison, M Magnusson, B Gatt, D Searle 3.06. Approach 8th L Finsen 0.13, A Chalmers 0.47 and 17th V Mitchell 0.67, D Crowley 1.69.

Competitions: Tuesday July 5 stroke, monthly medals, trophies by Cheryl Wright.

Round 2 of the Bungara Shield v Bargara at Bundaberg was postponed from June 28 to Tuesday July 12, names to the raffle seller or Averil please.

BUNDABERG WOMEN

Saturday June 25 our stableford was generously sponsored by Kevin Carr, Woodgate Realty, very much appreciated by all players Kevin.

Division 1 Deon Fleming 37 points runner-up Chris Herrmann 36. Division 2 Beth Dummer 34 runner-up Helen Davies 33.

Credits S Brandon 34; D Crowley 33; M Mobbs, C Wright 32; J Gibbs L Phillips 31; S Hancock, J Davis 30; J Sharp 29; K Rosengreen 28.

Approach 14th div. 1 S Hancock 0.88 div. 2 J Davis 1.96 and 17th D Fleming 0.78, S Hancock 1.73.

Competitions: Saturday July 2, Stroke, Medal Day (and putting) sponsored each month by Wade Abbott, Betta Home Living.

BARGARA MEN

Thurs: 23rd June, 2022 Comp: Stableford

Winners: Div 1: Stephen Jameson 40pts

Div 2: John Antrobus 38pts c/b

Div 3: Glenn Hoffmann 33pts c/b

Div 4: Gary Le Bherz 39pts

Rundown: Shay Kuchtin 38pts, Peter Hoffmann 38pts, Ian Burton 37pts, Richard Berry 36pts, Bob Nicholls 36pts, Alan Chappell 35pts, Mark Kirchner 35pts, Ian Bloom 35pts, Dennis Bowman 35pts, Joshua Phillips 35pts, Phillip Harrison 35pts, Des Ryan 34pts, Michael Anderson 34pts, Denis O’Brien 34pts, Bill Taylor 34pts, Fahim Hilmi (Keperra Country GC) 33pts, Michael Tooth 33pts, Mark Ramsay 33pts, Robert Allan 33pts, George Moar 33pts, Todd Chapman 33pts, Scott Wilkinson 33pts, Steve Merritt 32pts, Brendan Baker 32pts, David King 32pts, Ross Hunter 32pts, Gary Hack 32pts, Bill Lawless 32pts, Bob Warren 32 pts, Ross McNeilly 32pts, Tom Bradbury 32pts, Dave Bunyoung 32pts, Michael Harvey 32pts, Geoffrey Barlow 32pts, Brian Drinkwater 32pts, John Trude 31pts, Bruce Tree 31pts, Antony Robertson (Keperra Country GC) 31pts, Wayne Adcock 31pts, Ray Sharp 31pts, Dave Ryan 31pts, Robert Weber (Victor Harbour GC) 31pts, Ethan Lenh (Oxley GC) 31pts, David Caflisch 31pts, Donald Gordon 31pts, Ken Whan 31pts c/b

Approach 8th: Jack Jones (Keperra Country GC) .47, George Moar .65, Geoff Barlow .77, Dennis Bowman .89

Approach 13th: Stephen Jameson .17, Ian Burton .55, Colin Gall .92, Fahim Hilmi (Keperra Country GC) 1.93

Pro’s Pin 5th: Shay Kuchtin 1.47, Michael Rubie 1.71, Scott Beyer 2.56, Glenn Hoffmann 2.58, Todd Chapman 2.98

Pro’s Pin 14th: Stephen Jameson 1.33, Ian Whiteley 2.07, Tom Robertson 2.54, Gary Le Bherz 3.30, Driss Doukari 3.45

BARGARA MEN

Sat: 25th June, 2022 Comp: Stableford

Winners

A Grade: Mark Ramsay 38pts

B1 Grade: Donald Gordon 38pts

B2 Grade: Jim McLaughlan 41pts

C Grade: Brian Scanlon 37pts c/b

Rundown: Brett Coleman 39pts, Paul Nosworthy 37pts, Peter Stephenson 37pts, John Elphinstone 37pts, Robert Rehbein 37pts, Jack Van Haren 36pts, John Trude 36pts, Stan Martell 36pts, Paul Wheatley 36pts, Brandon Harvey 35pts, Neil Paige 35pts, Ian White 35pts, Michael Betts (Bundaberg) 35pts, Stephen List 35pts, Anthony Dunphy 35pts, Specs Bainbridge 35pts, Mal Elder 35pts, Dave Ryan 35pts, Lance Williams 34pts, Michael Randall 34pts, Michael Anderson 34pts, Bruce Tree 34pts, Stephen Larsen 34pts, Anthony Keleher 34pts, Alan Chappell 34pts, Stephen Jameson 34pts, Chris McNamara 34pts, Gregory Lewis 33pts, Craig Marriott 33pts, Rod Kruger 33pts, Michael Rubie (Wantima) 33pts, Gary Hack 33pts, Bob Nicholls 33pts, Matthew Doolan 33pts, Glenn Hoffmann 33pts, Bob Warren 33pts, Marcus Lister 33pts, Mike Donnelly 32pts, Frank Millar 32pts, Mark Stables 32pts, Wayne Adcock 32pts, Iain Sinclair 32pts, Peter Murray 32pts, Brett Wyatt 32pts, Robert Weber (Victor Harbour) 32pts, Denis O’Brien 32pts, Phillip Harrison 32pts, Todd Chapman 32pts, Peter Johnson 32pts, Phillip Proctor 32pts, Greg Cahill 31pts c/b

Pinshot 5th: Damien Brett 2.54, Scott Wilkinson 6.25, Ash Butcher 6.45, Michael Rubie (Wantima) 7.21

Approach 10th: Mark Ramsay .27, Rod Kruger 1.56, Graham Proctor 2.15, Specs Bainbridge 3.07

Pro’s Pin 3rd: Greg Lewis 2.78, Gordon Symons 3.47, Robert Rehbein 3.98, Mark Stables 4.54, Peter Johnson 5.37

Pro’s Pin 14th: Andrew Scherer 2.93, Michael Randall 4.07, Ian Bloom 4.85, Peter Johnson 5.36, Robert Weber (Victor Harbour) 8.25

Lucky Card Draw for Solarhart as it finished on the 25th June 2022.

Stephen Larsen, Mal Elder, Alan Forster, Bob Nicholls, Craig Fritz, Peter Marschall

$10.00 into each of these accounts

TUESDAY VETERAN MEN & LADIES

Tues: 21st June, 2022 Comp: Split 6 Stableford

Ladies: Carolyn Mason, Barbara Charters, Madeline Bragg, Pat McKewen 82

Rundown: Christine Banks, Fiona Weeks, Leanne Spruce, Jessica Williams 80, Janet Beer, Fran Taylor, Pauline Wilson, Jennifer Finch 79, Barb Brabon, Wendy Ricketts, Jo Oxer, Shirley Flanagan 79, Robyn Warren, Geraldine Collins, Julie Brown, Sallie Wake 77

Approach 3rd: Leanne Spruce, Ann Johnson

Approach 13th: Kathy Nelson, Jo Oxer

Pro’s Approach 5th: Jenny Hampson .33, Kaye Nicholls .86, Ann Johnson .97, Kathy Nelson 3.20

Pro’s Approach 14th: Jenny Tooth In the Hole, Margaret King .40, Elaine Kerr .89, Julie Kuorikoski .89

Men: Frank Millar, Christopher Hale, Graeme Mogridge, Peter Stephenson 85

Rundown: Keith Atkins, Owen May, Bob Philip, Dave Honeybul 82, Scott Beyer, Geoffrey Barlow, Peter Marschall, John See 82, Malcolm Santer, Brett Morris, Paul O’Neill, Ross Hunter 80, Noel McNamara, Bob Warren, Kevin Matthews, Dennis Gaylard 80, Greg Cahill, Alan Chappell, Ian Bloem, Michael Brett 80, Stephen Jameson, Dennis Bowman, John Antrobus, Mark Ramsay 80, John Sajko, Mike Donnelly, Rainer Kayra, Warner Banks 79, Graham Kelleher, Steve Dummett, Stuart Finlen, Tony Morgans 78

Pin Shot 3rd: Peter Marschall, Dennis Gaylard

Approach 13th: Don McKewen, Paul Nosworthy

Pro’s Pin 5th : Malcolm Turner 1.05, Dave Ryan 1.98, Rob Whitford 2.20, G. Scott 2.33, Dave Honeybul 2.85, Mike Donnelly 3.39, Dennis Somers 3.44

Pro’s Pin 14th: Bill Forrester 4.52, Stephen Jameson 4.80, Neville Frame 6.37, Brian Drinkwater 7.20, Des Fraser 7.92, Greg Cahill 8.72, Peter McGreggor 9.64

Eagle: Scott Beyer

WEDNESDAY SPORTERS

Wed: 22nd June, 2022

12 Hole Winner: John See 41

12 Hole Runner Up: Phil Ainsworth 44

1st Six Winner: Brendan Baker 19 ½

1st Six Runner Up: Rod Kleinschmidt 20

2nd Six Winner: Doug Gray 22

2nd Six Runner Up: Craig Clarke 22 1/2

Gross: Neale Curd 52

Birdies: Greg Lewis 1

Putts: Phil Curd 16

Eagles:

Approach Shot 8th: Greg Weekes 1.86, Neale Curd 2.47, Doug Gray 2.63, John See 2.72

Pinshot 5th: Steve Kuorikoski 2.38, Greg McLeod 3.25, David Edgar 4.73

BARGARA WOMEN

Thurs: 23rd June, 2022 Comp: 4BBB Stableford Aggregate TURTLE CHALLENGE

Winners: Barbara Studholme & Di Collins 68

Rundown: Barbara Goody & Di Collins 66, Babs Beh & Shirley Leacy 64, Sallie Wake & Marg Taylor 58, Shirley Flanagan & Julie Brown 58, Wendy Sturwohld & Christine Banks 57, Debra West & Bernadette Fitzgerald 57, Pat McKewen & Lorraine Worrall 56

Approach 3rd: Div 1: Marg Taylor .39, Pat McKewen .87, Wendy Sturwohld 2.89, Leanne Spruce 2.99 Div 2: Sue Bauer 1.47, Madeline Bragg 1.80, Donna Pett 1.85, Sheryl Hocking 2.53, Marion May 2.53, Sallie Wake 5.73, Shirley Leacy 6.19

Pro’s Approach 5th: Div 1: Julie Brown In the Hole, Pat McKewen .40 Div 2: Jay Wilkinson .88, Sallie Wake 2.01, Babs Beh 2.24

Pro’s Approach No 14th: Div 1: Leanne Spruce .34, Wendy Sturwohld .81 Div 2: Shirley Leacy .74, Meg Wharley 1.13, Fiona Weeks 1.30

TURTLE CHALLENGE WINNERS: Debra West & Bernadette Fitzgerald 131

RUNNER UP’S: Barbara Studholme & Di Collins 130

BARGARA WOMEN

Sat: 25th June, 2022 Comp: Stableford

Winner: Div 1: Margaret King 38pts

Div 2: Del Hartfiel 35pts

Rundown: Joan Milton 33pts, Michelle Marsden 33pts, Jenice Caflisch 32pts, Joy Faithfull 32pts, Bernadette Fitzgerald 31pts, Kathy Nosworthy 31pts, Julie Burton 31pts, Jay Wilkinson 30pts, Kathy Nelson 30pts c/b

Approach 3rd: Div 1: Julie Burton .32, Michelle Marsden .62, Joan Milton 2.42, Kathy Nelson 2.64

Div 2: Kathy Nosworthy 1.00, Joy Faithfull 1.71, Robyn Warren 1.75, Sallie Wake 6.08

Pro’s Approach 5th: Div 1: Michelle Marsden 1.54, Kathy Nelson 9.16 Div 2: Marg King 2.70, Kathy Nosworthy 2.85, Jay Wilkinson 5.74

Pro’s Pin 14th: Jay Wilkinson 15.23

Isis Golf Club Notes, June 26 th, 2022

COMPETITIONS COMING UP:

Tuesday, June 28th , Vets’ Single Stableford, 12 noon

Thursday, June 30th, Ladies’ Fun Day – Foursomes?, 8:30 a.m.

Saturday, July 2nd

, Monthly Medals, 12 noon

PLEASE NOTE:

Saturday, Sunday, September 3rd,4th Club Championships, 12 noon

Saturday, Sunday, September 10th, 11th, Club Championships, 12 noon

RESULTS

Tuesday, June 21st, Vets’ Single Stableford

Single Division

Winner Sue Dunlop 37 points

Runner Up John Edwards 36 points

Third Barry Steinke 34 points

Fourth Lisa Cooney 33 points C/B

Approaches

1&10 John Edwards 0.14m

4&13 Kev Denham 0.57m

Thursday, June 16th, Ladies’ Single Stableford

Winner Rose Cochrane 35 points

Runner Up Pat Sheppard 32 points

Third Sandy Kirk 31 points

Approaches

1&10 Rose Cochrane 4.34m

4&13 Sandy Kirk 2.07m

Saturday, June 25th, President versus Captain’s Matchplay – Stableford

Captain’s Team 397 points

President’s Team 393 points

Stableford Results

Winner Ray Walker` 35 points C/B

Runner Up Nigel Radin 35 points

Third Chris Simpson 34 points

Rundowns Kerry Schnack 33 points C/B

Len Stallard 33 points

Mark McAulay 32 points C/B

Patrick Kennedy 32 points C/B

Ray Ruiz 32 points

Pinshots & Approaches

1&10 Men’s A Pinshot John Edwards 3.44m

Ladies’ Approach Kerry Schnack 0.93m

4&13 Men’s A Pinshot Shane Burgess 3.41m

Men’s B Approach Ivan Keen 5.00m

Ladies’ Approach Julie Wilcox 2.32m